Mrugacz Auto Serwis | Warsztat samochodowy Wadowice i Tomice

Komputerowa diagnostyka silnika

Komputerowa diagnostyka silnika polega na sprawdzeniu jego parametrów poprzez odczytanie danych z komputera pokładowego samochodu, za pomocą podpiętego interfejsu, wyposażonego w specjalistyczne oprogramowanie. Obecnie praktycznie wszystkie samochody poruszające się po drogach wyposażone są w komputer pokładowy. Urządzenie to pozwala na przeprowadzenie diagnostyki pojazdu, w tym komputerowej diagnostyki silnika. Celem komputerowej diagnostyki silnika jest szybka i pewna identyfikacja pojawiających się usterek, o wystąpieniu których komputer pokładowy sygnalizuje nam odpowiednimi kontrolkami na desce rozdzielczej.

Jak wygląda komputerowa diagnostyka silnika?

Komputerowa diagnostyka silnika polega na kontroli parametrów pracy silnika. Sprawdzenia parametrów dokonujemy poprzez podłączenie do gniazda OBD specjalnego interfejsu i odczytanie z komputera pokładowego danych. W komputerowej diagnostyce silnika wykorzystywana jest metodyka elektronicznej informacji serwisowej. Zawiera ona instrukcje szeregu czynności zmierzających do wykrycia przyczyn wielu usterek, np. szarpanie silnika, W trakcie przeprowadzania komputerowej diagnostyki silnika przeprowadzane są czynności w ściśle określonej kolejności na podstawie występujących nieprawidłowych objawów oraz kodów usterek zapisanych w pamięci komputera.

Zalety diagnostyki komputerowej

Komputerowa diagnostyka silnika pozwala na nieinwazyjne wykrycie usterek w silniku samochodowym. Jest stosowana we wszystkich wyprodukowanych współcześnie samochodach. Wystarczy podjechać do wybranego warsztatu samochodowego i zdiagnozować pracę silnika. Można sprawdzić działanie silnika w prosty sposób i dopiero po wykryciu usterek można wyłączyć auto z eksploatacji w celu ich usunięcia. Jest to bardzo ceniona metoda, zarówno przez mechaników samochodowych, jak również przez klientów, którzy w bardzo przejrzysty i wiarygodny sposób otrzymują informację o stanie technicznym silnika i ewentualnie występujących usterkach. W komputerowej diagnostyce silnika wykorzystywana jest metodyka elektronicznej informacji serwisowej. Zawiera ona instrukcje szeregu czynności zmierzających do wykrycia przyczyn wielu usterek, np. szarpanie silnika, W trakcie przeprowadzania komputerowej diagnostyki silnika przeprowadzane są czynności w ściśle określonej kolejności na podstawie występujących nieprawidłowych objawów oraz kodów usterek zapisanych w pamięci komputera.

Diagnozowanie usterek pracy silnika

Diagnosta podłącza w warsztacie samochodowym specjalne urządzenia diagnostyczne do komputera pokładowego samochodu. Służy do tego gniazdo OBD. Z pamięci sterownika silnika odczytywane są za pomocą złącza diagnostycznego informacje o błędach. Zapisane w sterowniku informacje dotyczące kodów usterek, można odczytać podczas przeprowadzanego przeglądu lub przed przystąpieniem do wykonania naprawy silnika. Diagnosta przy użyciu testera kodów otrzymuje informacje o: - kodzie usterki, np. nieprawidłowy sygnał, wystąpienie zwarcia - nieprawidłowym działaniu podzespołu, np. czujników sterujących pośrednio systemami silnika - warunkach, jakie panowały podczas wystąpienia usterki, np. temperatura silnika, prędkość obrotowa silnika itd. Po odczytaniu kodów usterek, diagnosta wykonuje kasowanie kodów usterek z komputera pokładowego. Znając źródła awarii, mechanik samochodowy może szybciej usunąć daną usterkę.

Kiedy należy przeprowadzić komputerową diagnostykę silnika:

Nie ulega wątpliwości, że zapalenie się na desce rozdzielczej kontroli informującej o złaj pracy silnika, to sygnał do przeprowadzenia komputerowej diagnostyki silnika. Skorzystanie s diagnosty, który sprawdzi nam pracę silnika zalecane jest również wówczas, jeżeli sami zauważymy nieprawidłową pracę silnika, utratę mocy silnika czy też np. zwiększone zużycie paliwa. Warto również podjechać do stacji diagnostycznej przed kupnem używanego samochodu, aby diagnosta sprawdził komputerowo pracę silnika, jak i pozostałych podzespołów w samochodzie. Uchronić nas to może przed przykrymi niespodziankami już w trakcie eksploatowania świeżo nabytego auta.

Wulkanizacja opon

Zobacz więcej

Wymiana oleju

Zobacz więcej

Wymiana filtrów

Zobacz więcej

Naprawa opon

Zobacz więcej

Naprawa układu napędowego

Zobacz więcej

Warsztat samochodowy

Zobacz więcej