MRUCAR - Sławomir Mrugacz

Serwis klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodzie, to obecnie standard w niemal wszystkich autach. Pamiętać należy jednak, że komfort jazdy będzie ona zapewniała tylko wówczas, jeśli o nią zadbamy. Warto również pamiętać, że sprawna klimatyzacja w samochodzie, to nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo jazdy. Serwis klimatyzacji samochodowej powinniśmy przeprowadzić regularnie po zimie, zanim zaczną się upały. Poprawne działanie klimatyzacji w samochodzie będzie możliwe tylko wówczas, gdy zadbamy o cały układ, dokonując regularnego serwisu. Jeśli zaniedbamy tej czynności, istnieje duże prawdopodobieństwo, że układ klimatyzacji samochodowej znacznie szybciej ulegnie awarii. Sprawnie działająca klimatyzacja samochodowa, to nie tylko komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Zwłaszcza podczas gorących, upalnych dni, gdy wysokie temperatury mają ogromny wpływ na obniżenie koncentracji oraz refleksu kierowcy.

Co to jest serwis klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji polega na sprawdzeniu działalności sprężarki i kompresora oraz ilości czynnika chłodzącego, kontroli skuteczności chłodzenia oraz przeprowadzeniu badania szczelności układu, wyszukaniu wszelkich nieszczelności. Po usunięciu usterek, jeśli takie wystąpią, należy przeprowadzić dezynfekcję oraz dokonać uzupełnienia czynnika chłodzącego. Nie należy też zapomnieć o wymianie filtra kabinowego, którzy przeciwdziała osadzaniu się zanieczyszczeń na parowniku oraz namnażaniu pleśni

Kiedy powinniśmy dokonać serwisu klimatyzacji?

Najbardziej odpowiednim okresem do kontroli stanu układu klimatyzacji w samochodzie jest wiosna oraz początek lata. Jest to czas przed spodziewanym wystąpieniem wysokich temperatur powietrza, czy wręcz nadejścia fali upałów, a w specjalistycznych punktach serwisowych nie ma jeszcze ogromnych kolejek.

Samodzielne napełnianie klimatyzacji, czy w warsztacie samochodowym?

Zaleca się, aby kontrolę, czy serwis klimatyzacji samochodowej przeprowadzać w warsztatach samochodowych, wyspecjalizowanych w tym zakresie punktach, czy w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Zwłaszcza, że nie wszystkie nieszczelności czy inne usterki układu klimatyzacji można naprawić w warunkach domowych.

Zwykłe napełnianie, czy pełny serwis klimatyzacji?

Decydując się na wizytę w warsztacie samochodowym, nie powinniśmy się ograniczać tylko to uzupełnienia płynu chłodniczego. W naszym dobrze pojętym interesie jest przeprowadzenie pełnego serwisu klimatyzacji. Klimatyzacja nie działa na sucho. Wraz z czynnikiem chłodzącym w obiegu jest olej smarujący podzespoły, który również się zużywa. Warto sprawdzić wszystkie elementy w układzie, nie zapomnieć również o usunięciu wilgoci oraz pozostających w układzie zanieczyszczeń. Ograniczając się do zwykłego nabicia klimatyzacji płynem chłodniczym, bez serwisu i ewentualnej wymiany niesprawnych elementów, decydujemy się na szybsze zużycie całego układu klimatyzacji samochodowej. Do warsztatu samochodowego będziemy musieli wrócić, ale już z grubszym portfelem.

Jaką metodę wybrać do dezynfekcji wnętrza samochodu?

Dezynfekcja wnętrza samochodu przeprowadzana może być różnymi metodami. Jedną z najpopularniejszych metod dezynfekcji jest ozonowanie. Polega ono na rozprowadzeniu wewnątrz samochodu przy użyciu specjalnego narzędzia, ozonu. Klimatyzacja stwarza warunki do rozwoju w samochodzie bakterii, grzybów, zarodników pleśni. Dezynfekcja wnętrza samochodu metodą ozonowania pozwala na odgrzybienie kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, usunięcie bakterii, roztoczy, alergenów z tapicerki, wykładzin samochodowych, czy podsufitki. Dzięki temu zabiegowi pozywamy się również nieprzyjemnych zapachów z wnętrza samochodu. Inną metodą dezynfekcji wnętrza samochodu jest czyszczenie ultradźwiękowe. Polega ono na umieszczeniu wewnątrz samochodu generatora ultradźwięków oraz specjalnego preparatu dezynfekującego. Podczas przeprowadzania procesu dezynfekcji wnętrza samochodu tą metodą, ultradźwięki rozbijają cząsteczki środka dezynfekującego, zamieniając je w parę, która w łatwy sposób usuwa bakterie, wirusy, alergeny, czy nieprzyjemne zapachy.

Klimatyzacja z głową

Warto zwrócić uwagę na właściwe obchodzenie się z klimatyzacją, ponieważ zbyt lekkomyślne, czy nieumiejętne używanie klimatyzacji może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Zbyt mocne schładzanie wnętrza samochodu może doprowadzić nas do przeziębienia w środku lata. Przeskok z nagrzanego od słońca, gorącego środowiska do schłodzonego samochodu z włączoną na full klimatyzacją, to prosta recepta na częste przeziębienia. Zaleca się, aby różnica między temperaturę na zewnątrz samochodu, a jego wnętrzem nie przekraczała 6 stopni.

Wulkanizacja opon

Zobacz więcej

Wymiana oleju

Zobacz więcej

Wymiana filtrów

Zobacz więcej

Naprawa opon

Zobacz więcej

Naprawa układu napędowego

Zobacz więcej

Warsztat samochodowy - MRUCAR

Warsztat samochodowy

Zobacz więcej